Bakan Dönmez paylaştı: 100 saniyede bor karbür hakkında merak edilenler

Dünya bor rezervinin yüzde 73’üne sahip Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde açıldı.

Dünyada küresel pazar büyüklüğü 60 milyar dolar olan bor karbürün Türkiye’de açılan tesisinde yılda 1000 ton bor karbür üretilmesi planlanıyor.

Bor karbürün savunma sanayinin gücüne güç katması beklenirken; Metalurji, nükleer, otomotiv alanı ile aşınmaya dayanıklı mekanik parçalarda da kullanılacak bor karbür üretimi ekonomiye de can suyu olacak.  

Peki nedir bu bor karbür..

100 saniyede bor karbür hakkında merak edilenler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor karbür hakkında merak edilenleri paylaştığı 100 saniyelik bir videoyla açıkladı. 

Bakan Dönmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Teknolojinin, üretimin, yeniliğin yüzyılında, bor ve teknolojinin yeni buluşma noktası bor karbüre dair merak edilenler 100 saniyede burada. Cevherden mücevhere bor karbür.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, dünya bor liderliğini perçinliyor”

Bor elementi ve bor bileşenlerinin kullanıldığı sektörlere dikkat çekilen ve dışa bağımlılığın tarih olacağına işaret edilen videoda, şu ifadelere yer verildi:

Savunma sanayi, otomotiv, uzay ve havacılık, elektronik, nükleer endüstri, hepsi de bor elementi ve bor bileşiklerinin kullanıldığı stratejik sektörler. Türkiye yeni bir teknolojiyle tanışıyor: bor karbür. Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi kendi alanında ülkemizde ilk, dünyadaysa sayılı örneklerden bir tanesi.

Borik asit ve bir miktar karbon kaynağı 2400 derecede gerçekleşen tepkimeyle bor karbüre dönüşüyor. Yüksek kimyasal tepkimeye ve yüksek sıcaklığa dayanıklı elmas ve kübik bor nitrürden sonra dünyanın en sert üçüncü malzemesi. Hem de düşük yoğunluğa sahip.

Bor karbürle güçlendirilmiş bir çelik yelek. Normal bir çelik yeleğin üçte biri oranında hafif ve çok daha dayanıklı. Bu projeyle birlikte zırh üretimi için ham madde temininde dışa bağımlılık tarih olacak.

Zırhlı araçlar, nükleer reaktör kontrol çubukları, roket yakıtı, helikopter pervanesi. Bor karbürün kullanıldığı stratejik ürünlerin yalnızca birkaç tanesi. Bu yatırımla Türkiye, dünya bor liderliğini perçinliyor ve yepyeni bir teknolojiye kavuşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir