Çanakkale’deki ‘Kamu Kurumları Kampüsü’ projesine betonlaşma itirazı

Çanakkale’de 20 milyon TL bütçe ile Çanakkale Hükümet Konağı projesi hayata geçiriliyor. 15’ten fazla il müdürlüğünü kapsayacağı belirtilen proje ‘Kamu Kurumları Kampüsü’ olarak da ifade ediliyor. Gazete Duvar’dan Seçkin Sağlam’ın haberine göre, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanı Selçuk Semizoğlu, söz konusu yatırım planlamasını eleştirerek şehir merkezinin daha fazla betonlaştırılmamasını istedi. Şehir merkezindeki yeşil alanların eksikliğine işaret eden Semizoğlu “Seçime 50 gün kala valilik ve kamu kurumlarının yer aldığı Kampusun ihalesi neden bu kadar aceleye getiriliyor?” diye sordu.

BÜLENT TURAN AÇIKLAMIŞTI

AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, geçtiğimiz günlerde ‘Çanakkale Hükümet Konağı’ yatırımı için 20 milyon TL bütçe ayrıldığını ifade etmişti. Kent merkezinde, eski devlet hastanesi alanının yanında bulunan mevcut Karayolları Müdürlüğü’nün yer aldığı alanda yapılacağı ifade edilen yatırım ile 15’ten fazla il müdürlüğünün tek bir kampüs içinde toplanması planlanıyor. Turan, açıklamasında, “Daha önce açıklamıştık, merkezde 15’ten fazla il müdürlüğünün bir arada bulunacağı devasa bir hükümet konağı yapılacak. Çanakkale Hükümet Konağı için ilk etapta 20 milyon TL tahsis edildi. Hızlı bir şekilde proje aşaması devam ediyor. Bahçesiyle, dinlenme alanlarıyla beraber, örnek bir hükümet binası olacak. Hemşehrilerimiz mahalle mahalle gezip il müdürlükleri aramayacak” ifadelerini kullanmıştı.

‘SEÇİME 50 GÜN KALA NE BU ACELE?’

Konuyla ilgili Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanı Selçuk Semizoğlu, itirazlarını belirterek yatırım sürecinin neden aceleye getirildiğini sordu. Semizoğlu, “Seçime 50 gün kala valilik ve kamu kurumlarının yer aldığı kampüsün ihalesi neden bu kadar aceleye getiriliyor? Bu kararı verenlerin kaç tanesi Çanakkale’de oturuyor? Kaçının çocukları Çanakkale’de okuyor? Çanakkale’yi biliyorlar mı? Nedir bu acele?” diye sordu.

Çanakkale’nin deprem bölgesinde olduğunu ifade eden Semizoğlu, 6 Şubat Maraş merkezli depremleri anımsatarak, kent merkezinde bu kadar betonlaşmanın doğru olmadığını söyledi. Semizoğlu, “Kamu kurumlarının tek yerleşke içinde toplanmasına karşı değilim. Elbette ki vatandaş için kolaylık olacaktır. Ancak kent merkezinde bu kadar devasa bir betonlaşmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Deprem bölgesindeyiz ve böylesi bir yatırım için yerleşkenin yapılacağı alanın iyi seçilmesi gerekir. Böylesi bir betonlaşmanın kent merkezinde telafisi imkansız sonuçları olabilir” dedi.

‘TURİZM KENTİYSEK BETONLAŞMADAN KAÇINMALIYIZ’

Çanakkale’nin turizm kenti olma yolunda ilerleyen bir kent olduğunu söyleyen Semizoğlu, kent merkezinin betonlaşmasından kaçınılması gerektiğini dile getirdi. Kentin nefes alacak alanlara ihtiyacı olduğunu söyleyen Semizoğlu, “Kent merkezinde Halk Bahçesi dışında nefes alacak alan yaratılmalı. Yeşil alanlar, park ve bahçeler oluşturulmalı” diye konuştu.

Proje nedeniyle kullanılacak ekonomik ve iş gücünün Maraş merkezli deprem bölgesine aktarılması gerektiğini dile getiren Semizoğlu, şöyle devam etti: “Dökülecek her metreküp betonun, harcanacak her TL’nin, kullanılacak her demirin ve ihtiyaç olunan her iş gücünün, yağmur ve soğuk altında yaşayan 13,5 milyon vatandaşımızın yaşadığı deprem bölgesine yapılması gerektiğine inanıyorum. Lütfen Çanakkale merkezine bu kötülüğü yapmayalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir