KKM’de faiz üst sınır kaldırıldı

Türk Lirası kur korumalı mevduat hesaplarına uygulanacak faiz oranı, bankalar ve yararlanıcılar arasında serbestçe belirlenecek. Dövizden dönüşümlü olan KKM’lerde tavan 26 Ocak’ta kaldırılmıştı. KKM ilk olarak Aralık 2021’de kurdaki atak sonrası devreye girdi. Önce bireysel müşterilere tanınan imkânlar, KKM’de tüzel müşterilere de sağlandı ancak vade en az 3 ay olarak belirlendi.

BANKALAR YÜZDE 13’LERE YÜKSELTTİ

KKM uygulamasında bankalar şimdiye kadar politika faizinin üst sınırını kullanıyorlardı. Politika faizi şu anda yüzde 8.5. Artı 3 puan verildiğinde KKM uygulamasında verilebilecek en yüksek faiz yüzde 11.5 oluyordu. Ancak Resmi Gazete’deki düzenlemenin ardından bu üst sınır kaldırıldı. Bankalarda dün KKM uygulamasına üst sınırın yüzde 13’lere geldiği öğrenildi. Bankaların hem vadenin 3 ay olması hem de maliyeti dikkate alarak müşterilerine verecekleri faiz oranını yüzde 13’lerde tuttukları öğrenildi.

verilerine göre ise 24 Mart haftasında 3 aya kadar vadeli mevduata bankaların verdiği ortalama faiz oranı yüzde 28.10’a yükseldi. Merkez Bankası bankaların verdiği ortalama faiz oranını haftalık olarak açıklıyor. Bu verilere göre 1 aya kadar ortalama faiz oranı 24 Mart tarihli haftada yüzde 17.39, 3 aya kadar vadelide yüzde 28.10 oldu. 3 aya kadar vadeli mevduata verilen bu oran 2003 yılından beri en yüksek oran oldu. Geçen hafta 3 aya kadar vadeli mevduata verilen ortalama faiz oranı yüzde 27.64’tü.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir