Sudan’da çatışmalar sürüyor: ‘Bombalar durana dek görüşme yok’

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalar, alınan ikinci 3 günlük ateşkes kararına rağmen 15’inci gününde devam ediyor. HDK’yi yöneten General Mohamed Hamdan Dagalo, çatışmalar durana dek müzakere etmeyeceğini söyledi.

‘Hemedti’ diye de bilinen Dagalo HDK savaşçılarının 3 günlük ateşkes uzatıldığından bu yana ‘durmaksızın’ bombalandığını iddia etti. “Sudan’ı yok etmek istemiyoruz” diyen Dagalo, şiddetten Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el Burhan’ı sorumlu tuttu. General Burhan, Güney Sudan’da yapılacak yüz yüze görüşmeleri koşullu olarak kabul etmişti.

‘GENERAL BURHAN İLE KİŞİSEL BİR SORUNUM YOK’

3 günlük ateşkes kararı, komşu ülkeler, ABD, İngiltere ve Birleşmiş Milletler’in (BM) yoğun diplomatik girişimlerinin ardından 27 Nisan Perşembe gecesi uzatılmıştı. Cumartesi günü de hava, tank ve top ateşi Hartum’un bazı kesimlerinde devam etti ve iki rakip general arasındaki daha geniş kapsamlı bir diyalog ihtimalini azalttı.

Telefonla BBC’ye konuşan Hemedti, görüşmelere açık olduğunu ancak koşulunun ateşkesi devam etmesi olduğunu kaydetti ve “Çatışmalara son verin, sonra müzakere edebiliriz” dedi.

Hemedti, General Burhan ile kişisel bir sorunu olmadığını ve kitlesel sokak gösterilerinin ardından ordu ve HDK tarafından 2019 yılında devrilen eski Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’e sadık olanları hükümete getirdiği için bir hain olarak gördüğünü belirtti. Hemedti, “Maalesef Burhan radikal İslami cephe liderleri tarafından yönlendiriliyor” dedi.

Ne olmuştu?

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK arasında ‘HDK’nin tamamen orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 26 Nisan Çarşamba gününe kadar 512 kişinin öldüğünü, 4 bin 193 kişinin yaralandığını bildirmişti. Sudan ordusu, Suudi Arabistan ve ABD’nin çabalarıyla mevcut ateşkesi 72 saat daha uzatma kararı aldığını duyurmuştu. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir