AMD ve NVIDIA yeni Windows yongaları için çalışıyor

Önemli teknoloji şirketleri AMD ve NVIDIA, Windows bilgisayarlar için Arm tabanlı işlemciler üzerinde çalışıyorlar. Bu haber, Arm tabanlı Windows PC satışlarının şu anda düşük olmasından dolayı büyük bir gelişme olarak görülüyor. Şu ana kadar bu pazarda sadece Qualcomm faaliyet gösteriyordu, ancak sözleşmesinin 2024 yılında sona erecek olması bu rekabette yeni oyuncuların devreye girmesine olanak sağlıyor.

Microsoft, AMD ve NVIDIA’dan, bu yeni işlemcilerde gelişmiş yapay zeka özellikleri eklemelerini istiyor. Bu da, yaratıcı profesyonellerin ve yapay zeka uygulamalarına bağlı kullanıcıların bu yeni işlemcilerden büyük fayda görebileceğini düşündürüyor. Ayrıca, Microsoft’un son zamanlarda tanıttığı yapay zeka destekli Windows Copilot yazılımının da bu işlemcilerle uyum içinde çalışması bekleniyor. Yüksek kalitede grafik donanımı ve görüntü yükseltme teknolojileri gibi oyun odaklı özelliklerin de bu işlemcilerde yer alması olası.

AMD ve NVIDIA yeni Windows yongaları için çalışıyor

Günümüzde Arm tabanlı PC işlemcileri, Intel ve AMD’nin x64 tabanlı çiplerine göre çok daha uzun pil ömrü sunuyor. Bu, bilgisayarlarda daha ince ve hafif tasarımların yanı sıra daha uzun pil ömrü sağlayabilir. Özellikle Qualcomm’un işlemcileri, pil ömrü ve bağlantı seçenekleri açısından olumlu eleştiriler alsa da performans konusunda eleştirilere maruz kalmıştı. AMD ve NVIDIA’nın bu alana girmesi, Qualcomm’un performans konusunda adımlar atmasını zorlayabilir.

Tam olarak AMD ve NVIDIA’nın Arm tabanlı Windows işlemcilerinin ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmiyor, ancak 2025 yılında bu işlemcilerin kullanıma sunulabileceği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir