Fatih Altaylı: Her şey aslına rücu etti, olan Fazıl’ın konserlerine oldu

Gazeteci Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas açıklamalarının ardından dünyaca ünlü müzisyen Fazıl Say’ın Avrupa’daki iptal edilen konserleri nedeniyle maddi ve manevi kayba uğradığını belirterek, “Yazık oldu Fazıl’a” yorumunu yaptı. 

Altaylı kendi internet sitesinde kaleme aldığı yazıda, “Hamas’ın İsrail’e saldırısı ve İsrail’in terör devleti tarzı yanıtı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir durumda kendisinden beklenmeyecek kadar sakin ve makul tepkisi, barışı öne çıkaran dengeli tavrı, iç ve dış destekli siyasal İslamcıların hoşuna gitmese de, Türkiye’nin çıkarlarını her şeyden üstün tutan gerçek vatanseverler tarafından olumlu karşılanmıştı. Bunlar arasında dünya çapındaki piyanistimiz ve bestecimiz Fazıl Say da vardı. Ancak Erdoğan’ın dünkü açıklamaları ile anladık ki, İsviçreli MIGROS aslında “geleceği görmüş.” değerlendirmesini yaptı. 

“Bu durumda Fazıl Say pek de geleceği olmayan bir tavrı boşu boşuna destekleyerek boşu boşuna konserlerinden oldu.” diyen Altaylı, “Erdoğan’ın “barışçı” tavrının uzun sürmeyeceğini, alttan veya yandan gelen baskılara boyun eğmek zorunda kalacağını ve önünde sonunda Hamas’tan yana tavır alacağını, almak zorunda kalacağını ve bir anda “terörist örgütü destekleyen ülke” ve lideri konumuna geçeceğini baştan biliyormuş.  Her şey aslına rücu etti. Olan, Fazıl’ın konserlerine oldu.” dedi. 

Ne olmuştu?

İsrail – Hamas savaşı başladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutlayan piyanist Fazıl Say, “Benim dünya üzerinde şu anda gördüğüm, barışı sağlamaya en çok el uzatan lider, Erdoğan’dır” dedi.

Say, yüklediği videoda, “Ne olursunuz barışı sağlayın. Benim dünya üzerinde şu anda gördüğüm, barışı sağlamaya en çok el uzatan lider, Erdoğan’dır. Bu açık bir gerçek. Erdoğan’ı bu yüzden kutluyorum” ifadelerini kullanmıştı. 

Say, İsrail-Filistin konusunda sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle Avrupa’da vereceği bazı konserlerin iptal edildiğini duyurmuştu.

 Erdoğan ne demişti? 

Partisinin grup toplantısında (25 Ekim 2023) açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuşmuştu:

TIKLAYIN – Erdoğan: Hamas bir terör örgütü değil topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur

TIKLAYIN – Fazıl Say’ın İsviçre’deki konserlerinin iptal edilmesi hakkında neler biliniyor?

TIKLAYIN | Fazıl Say: Netanyahu’nun siyasetini canice, Erdoğan’ınkini barışçı bulduğumu söyledim, Migros İsviçre konserlerimi iptal etti!

TIKLAYIN – Fazıl Say: Erdoğan’ı kutluyorum

TIKLAYIN – Fazıl Say: Tüm eleştiri oklarını göze alarak söylüyorum; Erdoğan barış için dünyada en doğru açıklamaları yapan liderdir

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir