Her An Hesabınız Silinebilir! Son 16 Gün!

Dünya gündeminde yer alan Google tarafından yeni uyarı paylaşıldı. O tarihe kadar hesaplarını kontrol etmeyenler büyük pişmanlık duyacak. Güvenlik önlemleri kapsamında Google tarafından, hesaplarınız o tarihten itibaren silinecek. Silinmemesi için yapılması gerekenler şu şekilde…

GOOGLE HESAPLARI SİLİYOR

Google üzerinden sık sık paylaşılan güvenlik önlemleri kapsamında, siber saldırılar, e-posta hesaplarının çalınması ve şifrelerin kırılması gibi olayların önüne geçilmesi hedefleniyor. Teknoloji firmaları en çok güvenlik konusunda eleştiri yağmuruna tutulsalar da bu kapsamında çeşitli önlemler alınıyor.

Kullanıcılarını birçok güvenlik sorunundan korumayı hedeflerken, Google’dan yeni bir uyarı paylaşıldı. Milyonlarca kullanıcısı olan Google, bazı kullanıcılarının Gmail hesabını silmeye hazırlanıyor. O tarihten itibaren silme işlemi başlayacak.

O TARİHE KADAR VAKTİNİZ VAR

Google tarafından son yapılan uyarıda, yeni yürürlüğe girecek olan siber güvenlik girişimi kapsamında, etkin olmayan Gmail hesapları silinecek. Planlamanın 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağı duyuruldu. Yeni hamlesiyle kullanıcıların Drive, Dokümanlar ve Fotoğraflar gibi Google Workspace uygulamalarının da yer aldığı birçok alanı kaybedebilir. 2 yıl boyunca kullanılmayan hesaplar silinecek.

Google tarafından güvenlik kapsamında yeni karar alındı. Eski hesapların saldırıya açık ihtimali sebebiyle, unutulmuş ya da kullanılmayan hesapların genellikle ele geçirildiği paylaşılıyor. Hesaplarda iki faktörlü kimlik doğrulaması bulunmazken eski ya da yeniden kullanılmış şifrelerden oluşuyor. Bu durum kullanıcı tarafından güvensizliğe yol açıyor.

O HESAPLAR SİLİNMEYECEK

Google Ürün Yönetim Başkan Yardımcısı Ruth Kricheli, mayıs ayı itibariyle bir blog yazısı paylaşmıştı. Yazıda, şirketin kullanıcıları tarafından spam, kimlik avı dolandırıcılığı ve hesap ele geçirme gibi yöntemler yer alıyor. Güvenlik tehditlerinden korunmak adına teknoloji ve araçlara yatırım yaptığını açıklamıştı.

Bu hamlenin ardından güncellenen politika yalnızca kişisel hesapları etkileyecek. Okul ya da iş hesapları için durum geçerli olmayacak. Hesapların silineceğine dair duyurunun ardından aktif olmayan hesaplara çok sayıda bildirim ve e-posta gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir